Připravte své vozidlo na dlouhodobé parkování v 5 krocích. Jedním z takových může být parkování u terminálu 2

Chystáte se na delší dovolenou nebo třeba na zahraniční pracovní cestu po Evropě? Zajištění vašeho domova a případně domácích mazlíčků není to jediné, na co byste v rámci připrav měli myslet. Přidejte na tento seznam také své auto! 

Jak auto na dlouhodobé parkování připravit? 

Přinášíme vám přehled několika opatření díky kterým zjistíte, že bude v dobrém stavu, až s ním budete chtít opět jezdit. Následující tipy se vám budou hodit ať už zvolíte hlídané parkování u terminálu 2, odkud se z Prahy létá do zemí schengenského prostoru, nebo své vozidlo ponecháte doma v garáži. Důležité je, že vůz zůstane po dobu vaší nepřítomnosti nevyužívané. 

1. Udržujte vozidlo čisté

Asi každý z nás s čistotou v autě trochu bojuje. Pokud se ale chystáte nechat ho delší dobu izolované, věnujte předtím trochu času jeho úklidu. Odstraňte z jeho interiéru vše, co podléhá rychlé zkáze – žádné občerstvení, svačinky atd. by v něm opravdu neměly zůstávat. Vyhnete se tak nejen velmi nepříjemnému zápachu, ale také rozšíření plísně nebo hniloby. 

Rychle umyjte i karoserii vozu. To proto, že nečistoty, skvrny od vody nebo ptačího trusu by ji mohly trvale poškodit. Obzvlášť pokud auto zůstane stát i několik měsíců. Nezapomeňte očistit kola a spodní stranu blatníků, abyste je zbavili bláta, mastnoty nebo dehtu. Pro zvýšení ochrany opatřete vůz vrstvou vosku.

2. Nechte parkovací brzdu nezataženou

Obecně platí, že při parkování vozidla je vždy dobré parkovací (ruční) brzdu zatáhnout. Pokud však necháváte vůz stát na místě delší dobu, může zatažená brzda způsobit roztavení brzdových destiček a jejich poškození.

Jestliže plánujete svůj vůz ponechat v garáži, parkovacím domě nebo na rovné příjezdové cestě, klidně nechte parkovací brzdu nezataženou, popř. vypnutou. Chcete-li mít opravdu jistotu, že se vaše auto nepohne, umístěte za kola klíny. 

3. Zabezpečte auto před nepříznivými vnějšími vlivy

Nejlépe toho docílíte zajištěním krytého parkovacího stání. Tak bude skutečně chráněné před poškozením způsobené nepříznivými povětrnostními podmínkami, případnými kroupami nebo intenzivním slunečním záření. V současné době navíc není obtížné sehnat kryté parkování v blízkosti letiště za velmi příznivé ceny, kde by vaše auto mohlo zůstat v suchu a při relativně stálé teplotě. Alternativně můžete vůz zakrýt krytem nebo plachtou. Tento způsob ale není tolik spolehlivý.

4. Zkontrolujte olej, chladící kapalinu a doplňte nádrž 

Pokud nebudete vozidlo využívat déle než 30 dní, zvažte výměnu oleje. To proto, že použitý motorový olej obsahuje nečistoty, které by mohly poškodit motor. Pokud auto zůstane nepoužívané jen týden či dva, olej měnit nemusíte. V každém případě ale zkontrolujte jeho hladinu, stejně tak jako hladinu chladící kapaliny. Jejich dostatečné množství pomáhá udržet kyslík a vlhkost mimo systém.

Před odjezdem doplňte do nádrže benzín, ať se v ní nehromadí vlhkost. Zvažte použití stabilizátoru paliva, který zabrání hromadění etanolu, ochrání motor a předchází znehodnocení benzínu až na několik měsíců.

5. Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Ujistěte se, že všechny čtyři pneumatiky mají dostatečný tlak vzduchu, popřípadě ho doplňte. Udržování plných pneumatik může prodloužit jejich životnost a zabránit jejich deformaci v důsledku tlaku vozidla. K té dochází rychleji při nižších teplotách a u vozů vybavených výkonnými nebo nízkoprofilovými pneumatikami. V těch závažnějších případech jejich zploštění může být trvalé a vyžádá si výměnu celé sady. Pokud bude vaše auto nepojízdné déle než 30 dní, zvažte sundání kol a jeho umístění na zvedací stojany.

Jste připraveni znovu nasednout do svého vozu? Předtím. něž nastartujete, se ujistěte, že je v dobrém stavu. Přesvědčte se, zda nedošlo k úniku některých kapalin. Znovu ověřte, zda je v pneumatikách dostatek vzduchu. Na závěr otevřete kapotu a motor vizuálně zkontrolujte. Pokud vše vypadá v pořádku, můžete se vrátit na silnici.

Připravujete nějak auto na delší období, po které nebude aktivní?

Jiří Šenk