Byty na prodej v Mladé Boleslavi – více než 120 nemovitostí marně vyhlíží nové majitele. Vysoké ceny a drahé hypotéky brzdí poptávku

Najít zajímavý byt na prodej v Mladé Boleslavi nedá příliš práce. Pokud si pečlivě projdete inzerci na realitních webech, zjistíte, že aktuální nabídka je vcelku pestrá a čítá více než 120 volných nemovitostí. A co víc, počet bytů, které v tomto středočeském městě s více než 40 tisíci obyvateli čekají na nového majitele, neustále roste. Sice jen zvolna, ale přece. Že by zde snad o vlastnické bydlení nebyl zájem? Je možné, že by poptávka po bytech v moderním a po všech stránkách prosperujícím městě, které navíc leží pouhých 50 kilometrů od Prahy, po letech nepřetržitého růstu přece jen zamrzla? Nikoliv! Zájem tu nepochybně je. Horší už je to ale s cenami. Ty jsou velmi vysoké a zdaleka ne každý si je může dovolit.

Chcete si v Boleslavi pořídit byt, ale váháte, protože jste se někde dočetli, že konečně dojde ke zlevňování? Nebo vám snad plány překazilo vyšší úročení hypotečních úvěrů? Ať je to jakkoliv, názory realitních odborníků na to, kam se tuzemský trh s nemovitostmi bude ubírat, by vám mohly přijít vhod. Pojďte se na ně podívat!

Byty na prodej v Mladé Boleslavi – čekání na slevy?

Určitě dobře víte, že jsou ceny rezidenčních nemovitostí v České republice doslova astronomické. Ať už zavítáte do kteréhokoliv koutu naší země, vyloženě levný byt nebo dům budete asi hledat marně. Čím dál více lidí si proto o vlastní střeše nad hlavou může nechat pouze zdát. Zdaleka nejhorší situace panuje v našem hlavním městě. V Praze se sice hodně staví, ale ceny přesto neustále rostou. Enormní zájem se tam zkrátka nedaří uspokojit. Česká metropole v tomto ohledu představuje extrém. Jinde se však situace zvolna mění. Ve srovnání s předchozími lety, kdy měly realitní kanceláře napilno, je pokles uskutečněných obchodů s nemovitostmi dobře patrný. Dobrým příkladem je právě Mladá Boleslav, kde je aktuálně k dispozici více než stovka bytů a zájemci se o ně dvakrát neperou.

Zkomplikovaly jim snad pořízení bytu zdražující hypotéky? Nebo zkrátka jen čekají na slevy?

Výběr z nabídky bytů – Mladá Boleslav (09/2022)

Dispozice Velikost (m2) Popis Adresa Cena (Kč)
1+1 37 cihla, 3.NP bez výtahu Pod Borkem 2 450 000
1+1 43 panel, 3.NP, částečná rekonstrukce U Stadionu 3 090 000
2+kk 44 panel. 8.NP, po rekonstrukci Jana Palacha 3 350 000
3+1 74 panel, 7.NP s lodžií Jičínská 4 250 000
3+1 65 cihla, 5.NP Náměstí Republiky 4 890 000

Cenové ústupky už nejsou tabu

Co bylo ještě donedávna zcela nemyslitelné, stává se pomalu skutečností. Zdražování nových bytů se v podstatě zastavilo a starší nemovitosti místy dokonce zlevňují. Slevy na realitním trhu jsou konečně tady! Sice jen v některých městech a ve vybraných lokalitách a navíc pouze u určitého segmentu nemovitostí, ale přece. Cenový ústupek na straně prodávajícího už není nijak výjimečný. A kdy se ho lze s největší pravděpodobností dočkat? Za jakých okolností byste se neměli bát požadovat slevu? Zkusit to můžete zejména v těchto případech:

  • Pokud se dům nebo byt nacházejí v obci, ve které ceny nemovitostí vystřelily vzhůru především vlivem investiční poptávky 
  • Jestliže je byt v lokalitě, která není dvakrát atraktivní (například z důvodu špatné občanské vybavenosti nebo horší dopravní dostupnosti a podobně)
  • Je-li nemovitost v horším stavu, který vyžaduje větší investice (třeba s ohledem na energetické úspory)
  • Když je nabídka v daném místě dostatečně široká

Za nižší poptávkou jsou také drahé půjčky

Nemovitosti z nabídek realitních portálů nemizí už zdaleka tak rychle jako před nedávnem. To je snadno prokazatelný fakt. Co za ním ale stojí? Kromě mimořádně vysoké cenové hladiny mají na pokles poptávky značný vliv také přísnější pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Nejenže jsou tyto půjčky nyní drahé, ale jejich dostupnost je horší ještě z jiných důvodů. Například proto, že už vám žádná banka neposkytne úvěr na pokrytí 100 % ceny kupované nemovitosti. Musíte mít zkrátka něco naspořeno. Pokud vám je více než 36 let, měli byste být schopni z vlastních prostředků uhradit alespoň 20 % požadované částky, pokud je vám méně než 36, pak stačí procent deset. Jestliže se vás nová situace bezprostředně týká a doufáte v to, že hypotéky zase zlevní, můžete se dočkat. Odborníci však předpokládají, že v nejbližších měsících bude úročení z aktuálních 6 až 7 % klesat pouze nepatrně. K citelnějšímu zlevnění by snad mohlo dojít ve druhé polovině roku 2023 a v roce 2024 a to spolu s tím, jak bude polevovat vysoká inflace. 

Potřebujete-li na koupi bytu v Boleslavi úvěr, trocha čekání by se vám tedy mohla vyplatit.

 „Krizový scénář“

Někde nemovitosti poměrně zajímavým způsobem zlevňují, jinde ceny zamrzly. Co bude dál? Pokud se ptáte, zda je aktuální pokles cen, k němuž místy dochází, novým trendem, jednoznačné odpovědi se nedočkáte. A to ani v případě, kdy se zeptáte těch nejuznávanějších ekonomů či realitních analytiků. Doufáte v citelnější zlevňování? Pak byste měli vědět, že podle názoru některých odborníků k němu sice dojít může, ovšem prý pouze tehdy, upadne-li tuzemská ekonomika do výraznější a dlouhodobější recese. Vzhledem k problémům s dodávkami a rovněž s astronomickými cenami strategických surovin, zejména pak plynu, takový „krizový scénář“ rozhodně vyloučit nelze. Kdo by ale o podobný vývoj stál?

Máte už z nabídky bytů v Mladé Boleslavi vybráno, ale s prodávajícím jste si ještě „neplácli“? Z jakého důvodu? Požadujete snad slevu, na kterou není majitel ochoten přistoupit?

Jiří Šenk