Nike Air Force slaví 40 let. Znáte kultovní dámské sneakery?

Nejpopulárnějším sportovním botám pomáhal na svět tým odborníků, kde nechyběli letečtí inženýři ani experti z automobilového průmyslu. Už čtyři desetiletí patří k základní výbavě každého streetwearového botníku. S oblibou je nosí všechny generace a společenské vrstvy. Ikonické tenisky milují též basketbalisté, rapeři a dokonce i dcera amerického superboháče Ivanka Trump. A co vy? Máte doma také jeden pár Nike Air Force? Dámské se hodí ke stylovému outfitu na delší procházky.

Zrod legendárních tenisek – Nike Air Force – v dámské a pánské verzi

Věděli jste, že prototyp Nike Air Force má na svědomí návrhář elektrospotřebičů a komponentů do aut? Otcem dámských botek na sport a pohodlnou chůzi je totiž americký designér Bruce Kilgore, který určoval vzhled myček, praček nebo vozů značek Ford a Pontiac. Počátkem 80. let minulého století ho oslovili lovci talentů, aby jim pomohl s designem a technologií bot Nike Air Force. Ty byly tehdy ještě nikoliv v dámské ale jen v pánské verzi zamýšlené jako pérovací boty určené pro výkony profesionálních sportovců.

Kreativního Bruce projekt zaujal a stal se členem týmu vývojářů, kde už nad plánem odpružených tenisek seděli ortopedi a dokonce i letečtí vývojáři. Pak zasáhla pověstná náhoda. Bývalý kolega z firmy na náhradní díly do aut překvapil Bruce jednoho dne novinkou. Ukázal mu nový pěnový komponent do automobilových nárazníků, který dokonale tlumil nárazy při dopravních nehodách. Pevný odpružený materiál se tak roku 1982 stal součástí podešve u sportovní obuvi Nike Air Force. Z tenisek se brzy stal absolutní bestseller, který pronikl i do dámských botníků. Od té doby až dodnes v nich jejich pyšné majitelky absolvují například celodenní nákupy. 

Pár Nike Air Force hraje v trháku X-Men: Apokalypsa. Dámské publikum tam v nich okouzlil herec Evan Peters

Právě letos, v roce 2022, slaví ikonické tenisky kulaté výročí – rovných 40 let na trhu. Stále se řadí mezi nejoblíbenější boty, aniž by nějak radikálně měnily svůj tvar a vzhled. Většina z nás je má zažité jako textilní nebo kožené tenisky na vysoké platformě, k nimž se hodí džíny a delší kabát nebo mikina. Nike Air Force v dámské verzi se prodávají spíše nízké. Mužskému publiku zase vyloženě sluší kotníčková varianta.  

Do vysokých Nike Air Force se obul i lamač dámských srdcí Evan Peters, když hrál stříbrovlasého týpka v apokalyptické epizodě X-menů. Jako Peter Maximoff alias Quicksilver byl nositelem záludného genu X způsobujícího mutace. Peterovou mimořádnou schopností byla superrychlost a pouze odpružené Niky s technologií Air Force ustály jeho zrychlení. Dámskou společnost mu v akčním snímku dělala tajemná Moira s hlubokýma smutnýma očima.

Nike Air Force a Ivanka Trump. V čem tu chodila, když svou přítomností uctila Prahu

Pohodlné bílé tenisky k nerozeznání podobné našim Nike Air Force si v jejich dámské verzi obula dcera 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. Ivanka přiletěla v říjnu 2022 k nám do hlavního města, aby během oslav samostatného Československa převzala od hlavy státu vyznamenání pro svou zesnulou matku. Budoucí dědička pohádkového impéria s českými kořeny si tu na procházku Prahou obula botasky na vysoké podrážce. K nim doplnila modré džíny a dlouhý volný kabát. Takto zapózovala pod orlojem,  prošla se po Karlově mostě a pak zase hajdy domů, do tátovy newyorské věže za oceán.

A to je z obuvnického světa pro dnešek vše. Pokud si zrovna lámete hlavu, čím doplnit botník, aby se vám pohodlně a stylově chodilo, alespoň víte, proč by to měly být Nike Air Force. Dámské sneakery si můžete vybrat v typickém čistě bílém provedení, nebo z barevné kůže či textilu. Legendární tenisky vám poslouží, až si uděláte dívčí den a vyrazíte s kámoškami na nákup. Perfektní budou také na dovolenou. Můžete si je obout hned, jak vyrazíte směrem na letiště.

Jiří Šenk