Tak nějak odjakživa jsou punčochy a punčochové kalhoty spojeny s ženským pohlavím. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, je jasná. jsou to ženy, kdo nosí sukně a minisukně proto, aby nechaly plně vyniknout krásu svých nohou. A právě jemné lesklé punčocháče jim to umožňují.
Příběh punčocháčů však začíná u pánů. Středověcí panovníci a aristokracie je nosili již od 15. století. Jednak proto, aby se zahřáli, jednak jako symbol svého bohatství a moci. Tito předchůdci dnešních punčocháčů však ještě nebyli vytvořeni pletením, ale šitím z tkaného materiálu. A asi proto, že paní móda je vrtkavá a že muži v tom nevypadali bůhvíjak skvěle, punčocháče později z veřejného vystupování zmizely. Proč jsou dnes samozřejmostí v ženském světě?
Ukázat víc než nohy
Současný stav věcí má na svědomí radikální proměna evropské společnosti na konci 18. století a úspěšná ženská emancipace. Zkrátka když si ženy prosadily, že mohou nosit kalhoty, velice rychle zjistily, že přiléhavé punčochy je škoda nosit jenom jako spodky. Navíc slabšímu pohlaví začaly hrát do noty nové materiály. Hedvábí, vlna a největší “bomba” 20. století – nylon způsobily tak masové rozšíření této složky oblečení do ženských šatníků, že se dnes jen těžko věří, že tomu někdy mohlo být jinak.
Trvalo dost dlouho, než se dámy a jejich obdivovatelé dostatečně namlsali efektu, co dokáže s nohama udělat nylonové nebo silikonové vlákno. Klasická pletená punčocha, určená primárně na zahřátí a rezignující na estetickou funkci, upadla na čas v nemilost a v zavržení. Vypadalo to, že starým a tlustým babičkovským punčochám odzvonilo jednou provždy. Jenže skutečná kvalita se nakonec prosadí. Dámské teplé punčochy si nakonec vydobyly respekt zpět.
Zahřejí a zkrášlí
Důvodů je hned několik:
- Každý, kdo rozumí vlastnostem používaných materiálů nebo měl silonky někdy na sobě, ví, že jejich funkce se omezuje pouze na podtržení přitažlivosti. Jinými slovy: dovedou být zatraceně sexy, ale je v nich docela zima. Silnější punčocháče mají v popisu práce zahřívat, aniž by nohy nějak hyzdily.
- Tlustší punčocháče hodně vydrží, s trochou štěstí a dobrou péčí mohou být nošeny ve skvělé kondici několik měsíců až let. To je výrazně zvýhodňuje před silonkami, které nezřídka kvůli proděravění končí v koši po jednom použití.
- V teplých punčochách si může dovolit minisukni každá žena, která má chuť. Věk či nadváha přestávají být omezujícím limitem. Tyto kalhoty dovedou totiž skrýt křečové žíly a další skutečné nebo domnělé nedostatky. Korpulentní dámy s objemnějšími stehny a lýtky se v nich cítí komfortněji; vždyˇto jsou to vlastně přiléhavé kalhoty, jež v tmavých barvách dovedou opticky zeštíhlit.
- Teplé punčocháče skýtají prostor pro různé barevné a vzorované kreace, které ocení zejména dospívající dívky a mladé ženy. Takové jsou vhodné na běžné všední nošení k obyčejným jednobarevným šatům. Rozzáří den, jsou znakem osobitosti a den ve škole nebo v práci je s nimi hned veselejší. Díky střídání několika druhů punčocháčů takto lze vytvářet množství různých outfitů vpodstatě za babku.
- Jsou- li vyrobeny z přírodních materiálů, jsou vhodné na podvlečení pod kalhoty v extrémně mrazivých dnech, protože jsou prodyšné a nevytvářejí statickou elektřinu.
Dámské k dámskému
Takže se schválně běžte podívat do šuplíků, kolik a jakých typů punčoch doma máte. Vzhledem ke střídání ročních období a poměru slavnostních a všedních příležitostí by měl být poměr teplých a jemných přibližně vyrovnaný. Jejich absolutní počet ovlivňuje záliba majitelky v nošení sukní a šatů. K těm punčocháče patří, a proto od mužů tak rychle emigrovaly.
Nosíte sukně a šaty i během chladnějších období?