Jak vybrat solární světla na zahradu? Abyste nesáhli vedle, musíte vzít v úvahu nejméně 5 důležitých kritérií!

Rádi byste si pořídili solární světla na zahradu, ale nemáte tak docela jasno v tom, jaký typ tohoto osvětlení vybrat? Přemýšlíte, jaká kritéria jsou důležitá a která naopak nemají velký význam? Když nechcete „sáhnout vedle“, měli byste vědět, co od takových světel asi tak očekáváte a s ohledem na to pak zvážit alespoň několik základních parametrů. Solární osvětlení se totiž mezi lidmi těší stále větší oblibě a je proto už běžně nabízeno v bezpočtu druhů a variant. Snadno by se vám proto mohlo stát, že si pořídíte výrobek, se kterým nebudete tak úplně spokojeni. Než se tedy obrátíte na některý z e-shopů, kde jsou tyto moderní produkty k dostání, udělejte si pár minut času a nákup důkladně promyslete!

Solární světla mají řadu nezpochybnitelných předností. Abyste si jich ale mohli náležitě užít, musíte si umět správně vybrat! Že nevíte, jak na to? Nevadí. Za okamžik budete chytřejší!

Solární světla na zahradu nepotřebují elektřinu

Obnovitelným zdrojům energie se člověk v podstatě nemá šanci vyhnout. Ať už je jejich zastáncem nebo ne, naráží na ně stále častěji. Téma je aktuální jak s ohledem na cíle evropského Green Dealu, tak v souvislosti s právě probíhající energetickou krizí. A proč o tom vůbec hovoříme? Protože solární světla jako zdroj energie využívají sluneční záření. A to, jak známo, k „obnovitelným“ zdrojům patří. K jejich provozu tedy nepotřebujete napájení ze sítě, což je ovšem jen jedna z výhod, která však vzhledem k dramatickým cenám elektřiny jistě stojí za zmínku. Že jde o řešení, které se z dlouhodobějšího hlediska vyplatí, toho jsou si vědomi nejen jednotlivci, ale i některé obce, které instalují veřejné osvětlení napájené solárními panely. Takovým panelem je přitom vybaven každý typ solárního osvětlení. Funguje to jednoduše. V průběhu dne se energie získaná ze slunce ukládá do baterie, aby byla k dispozici k večeru a v noci. Že už se setmělo, poznají některé typy těchto světel díky zabudovanému čidlu. A začnou svítit. Jiné jsou opatřeny senzorem pohybu, takže začnou fungovat teprve ve chvíli, kdy se někdo přiblíží.

Napadá vás otázka, jaké je nejobvyklejší využití zahradních solárních světel? Z jakých důvodů si je lidé na svoje pozemky nejčastěji pořizují?

Příjezdová cesta, terasa nebo bazén?

Lidé si solární osvětlení obvykle pořizují jak z praktických, tak z estetických důvodů. Pokud jde o praktickou stránku věci, nejenže se lze obejít bez elektřiny ze sítě, ale logicky také bez přívodních kabelů, což umožňuje bez problémů osvítit i ten nejvzdálenější kout vaší zahrady. Je-li řeč o estetice, každý asi uzná, že efektně nasvícená terasa nebo šikovně osvětlený bazén mohou vypadat velmi působivě. Mít v okolí vlastního domu k dispozici světlo, abyste si mohli třeba v klidu posedět na zahradě a za teplého letního večera si s rodinou nebo s přáteli vypít skleničku, je jistě velmi příjemné. O to víc, že vás provoz solárního osvětlení v podstatě nic nestojí a nemusíte se proto omezovat. Což v dnešní době, kdy se s ohledem na vysoké ceny elektřiny do tmy postupně noří i dříve hojně osvětlené památky, není žádná samozřejmost. V klidu si tedy posvítíte jak na terasu, tak na zahradní chodníčky nebo na příjezdovou cestu k domu.

A podle jakých kritérií byste měli osvětlení vybírat? Na co je dobré pamatovat?

5 hlavních kritérií, která byste měli zohlednit

Rozhodli jste se, že si na zahradu opatříte solární osvětlení? To je bezpochyby velice rozumný krok. Než tak ale učiníte, důkladně promyslete, co by takové vybavení mělo vlastně splňovat. V každém případě, výrobek, na který v obchodě narazíte, posuzujte přinejmenším podle těchto pěti kritérií:

  1. Množství použitých LED diod – má samozřejmě svůj význam. Čím více jich je, tím silnější světlo vám lampa poskytne
  2. Jak dlouho lampa dokáže svítit na jedno nabití – to může hrát také svou roli. Není neobvyklé, že v případě maximálního nabití vydrží okolo osmi hodin, což je jistě více než dostatečné
  3. Použitý materiál – by vás měl zajímat v každém případě. Od odolnosti materiálu se bude do velké míry odvíjet to, jak dlouho vám bude osvětlení sloužit
  4. Použitá technologie – má svůj význam vzhledem k tomu, co už jsme zmínili. Lampa buď reaguje na to, že se setmí nebo je díky pokročilé technologii tzv. inteligentní a rozsvítí se ve chvíli, kdy jde někdo kolem
  5. Teplota barvy světla – vás bude zajímat určitě. Je udávána v Kelvinech, a čím je vyšší, tím studenější světlo můžete očekávat

Nezapomeňte na design!

Jak už jsme řekli, estetická stránka je při výběru solárních svítidel pro řadu lidí podobně důležitá jako jejich praktičnost. Faktem zkrátka je, že jen málokomu je úplně jedno, jak lampy u jeho domu nebo na jeho zahradě vypadají. Na design pořizovaných světel proto určitě nezapomínejte! Na trhu je naštěstí nepřeberné množství výrobků, jejichž rozmanitost jistě uspokojí téměř každého.

Jak velké množství solárních světel budete kupovat? Hodláte si „posvítit“ na celou zahradu nebo si jen chcete zpříjemnit posezení na terase za domem?

Jiří Šenk