Dělají hračky pro kluky z chlapců skutečné muže?

Typické hračky pro kluky se od těch holčičích samozřejmě liší A skutečně se mezi nimi hemží takovými, které symbolizují mužské hodnoty, jako jsou síla, rychlost, odvaha, statečnost a dobrodružství. Chlapci tento přístup zažívají už od narození. Někdy v šedesátých letech byl proveden epochální experiment, který se později mnohokrát opakoval a ověřoval: oblékli dítě do růžové a řekli mužům a ženám, kteří se na něj dívali, že je to dívka. Testované osoby na něj mluvily spíše sladce, něžně a vyšším hlasem, jejich doteky byly jemné a uklidňující. Potom bylo totéž dítě oblečeno do světle modrého oblečku a prezentováno stejným dospělým subjektům jako chlapec. Muži a ženy mluvili mnohem hlasitěji a výrazněji, jejich hlas byl nižší, jejich doteky silnější.

Ještě, že si takové reakce miminka nemohou pamatovat. Nic proti autíčkům a bakelitovým spidermanům, ale malí chlapci mají daleko širší záběr a rádi a ochotně si hrají s hračkami, které by si možná ve srovnání s těmi tradičními klučičími vysloužily nálepku “soft”. Být mužem v peřince je brzy a plakat se musí

Zjistit, jak se věci mají, platí i pro hračky pro kluky

Obecně platí, že chlapci batolecího a předškolního věku jsou velmi zvídaví a s velkým zájmem prozkoumávají své okolí. Velmi nadšení jsou z ilustrovaných knih faktu. Jako by jim nestačilo, co vidí kolem sebe, a chtěli by se vydat na nějakou rozsáhlou výpravu za exotikou. Rozdílný přístup ke vnímání skutečnosti dobře dokládá tento příklad: Zájem o zvířátka všeho druhu, který se některých dětí drží až do puberty, je společný oběma pohlavím. Ale zatímco holčičku nejvíc uspokojí roztomilé plyšové zvířátko, se kterým se bude mazlit a o které se bude starat, chlapec si bude se zájmem prohlížet ilustrovaný dětský atlas psů a nechá se fascinovat rozmanitostí psích ras. Když si k němu někdo přisedne a přečte mu, jak se jednotlivá plemena nazývají, bude chlapeček ten nejšťastnější na světě. 

Od všeho trochu mají dinosauři a autíčka

Požadavek na hračku, která ve fantazii dětí vyvolává dobrodružné představy, do puntíku splňují stále populární dinosauři. Zvláště Tyranosaurus rex je jako zrozený pro to, aby si chlapec představoval, jak s ním bojuje a snaží se mu vyrvat jeho vyhlédnutou kořist. K ukojení potřeby stylizovat se do role ochránců a bojovníků naplňují také různí supermani a – k nelibosti pacifistů  – různé imitace zbraní. K rozšiřování typicky mužského technického a prostorového myšlení slouží různé stavební hračky a sety pro kutily. A protože k odvaze a síle patří rychlost, dopravní prostředky všeho druhu lze v rámci prodeje chlapeckých hraček konstantní top.  Rádi se hodně pohybují a řádí, jsou divočejší nebo mezi sebou bojují.

Míč nemá pohlaví

Svět dětských her nepodléhá dogmatům. Že se chlapci rádi hodně pohybují a rádi řádí, jsou divočejší nebo mezi sebou bojují, neznamená, že by si neměli hrát s děvčaty. Naopak. Učitelky ve školkách a rodiny s dětmi obou pohlaví pozorují, že občasná výměna hraček (klučičích za holčičí a naopak) dětem prospívá. Dívky napodobující technické chlapce se zlepšují v praktických dovednostech a chlapci po vzoru dívek získávají smysl pro hru ve světě fantasy a jsou ochotni v něm hrát roli. Tak se jim zlepšuje vyjadřování a schopnost empatie. Takže zavírat se při výběru “herního materiálu” pro chlapce pouze do vymezených kolonek může být na škodu. V dospělosti se obě pohlaví navzájem ovlivňují, tak proč s tím nezačít hned od dětství? Kromě toho existuje  celá řada předmětů tak genderově neutrálních, jako je například míč, které by měly rozhodné mít místo v každém dětském pokojíčku.

Kterou hračku považujete za ryze chlapeckou a proč?

Jiří Šenk