Když začíná být tuku moc. Jaké jsou způsoby odsátí tuku z břicha a jaká je jejich cena?

Díky výživovému trendu vehementně podporovanému lékařskými studiemi dostalo slovo tuk v posledních letech velmi negativní nádech. A je to do jisté míry oprávněné, jakkoliv je tuk pro fungování organismu nezbytný. Spojujeme si ho se škodlivým cholesterolem, který se usazuje v cévách a způsobuje kardiovaskulární potíže. Jedná se o velmi nebezpečnou situaci, protože nic vás nebolí a nic není vidět. Do cév se dostává z přemíry nevhodného jídla a absence pohybu. A jak se jednou zvýší jeho hladina, dost těžko se snižuje. Často nepomáhá ani radikální změna jídelníčku a životního stylu, ale musí nastoupit také medikace. 

V tomto případě nemá organismus samočistící schopnost nebo nějakou kontrolku, která by ho varovala. Naopak se zdá, jako by mu tuk v cévách a vnitřnostech nestačil. Hromadí si ho ještě v jiných částech těla pod kůží, jako když si zvíře dělá zásoby na krutou zimu. Výhodou těchto tukových polštářů je, že neohrožují člověka na životě. Na druhou stranu jsou viditelné, a když přestanou být roztomilými faldíky, docela tělo hyzdí. Co s nimi? 

Dá se vysát 

Pokud k tomu má člověk dispozici, tělo začne v dospělosti shromažďovat více tuku, přičemž u mužů a  u žen se tak děje na různých místech. Nicméně se tak u obou pohlaví mohou vytvářet nevzhledné tukové zásoby. Nezáleží na tom, zda se nacházejí na stehnech, bocích, pažích, bradě nebo břiše. Velikostí a strukturou nápadné a obtížně skrytelné partie zkrátka obtěžují. čím dál více takto postižených jedinců se obvykle rozhodne z čistě estetických důvodů pro liposukci – tedy odsátí tuku. Plastická chirurgie může obvykle odstranit přebytečné tukové usazeniny, a dokonce – lidově řečeno – bez řezání. Není ale vhodná jako náhrada hubnutí, spíše pomáhá dotvořit postavu, na které se musí pracovat cvičením a životosprávou, chceme-li si ji udržet. 

Roztokem nebo paprskem? 

Nejběžnější je dnes liposukce pomocí tumescentní lokální anestezie, lokálně účinného anestetika smíchaného s fyziologickým roztokem. Ten se vstřikuje pod tukovou tkáň na požadované místo. Aby bylo možné aplikovat tumescentní roztok a následně snadněji odsát tuk, dělají se na nenápadných místech malé kožní řezy (max. 5 mm) a přes ně se zavádějí odsávací kanyly. Jakmile anestetikum asi po půl hodině zabere, lze tukovou tkáň bezbolestně odsát. Nakonec jsou řezy uzavřeny jemnými stehy. Po liposukci by zpravidla neměly zůstat žádné přebytečné kožní laloky, protože kůže se stahuje a přizpůsobuje se novému tvaru díky vnitřním jizvám a elasticitě.

Laser

Jiný způsob je liposukce laserem. Do tukové vrstvy je laserovým paprskem zavedena velmi tenká kanyla, která generuje tepelnou energii. Tukové buňky zkapalní a mohou být vysáty. Vzhledem k tomu, že laserové světlo uzavírá krevní cévy, tento postup snižuje otoky a krvácení pod kůží. Metoda je vhodná zejména pro menší tuková ložiska. Pokud však rozsah liposukce přesahuje cca 500 ml tuku, je nutné toto množství řešit v několika sezeních.

U ultrazvukové metody se do tukové tkáně přes kanylu zavádí speciální sonda zkapalňující tuk. Zvláštní výhodou zde je vhodnost na místa s poměrně pevnou tkání (např. na zádech). Je však velmi důležité, aby byla sonda neustále v pohybu, jinak může dojít k popálení tkáně. 

Čím víc tuku, tím víc peněz

Délka procedury se liší v závislosti na rozsahu a druhu požadované liposukce. A podobně je to s platbou. U odsátí tuku z břicha cena bude o něco vyšší než například v případě brady. Obecně se při větších plochách pohybuje v několika málo desítkách tisíc. Za tu cenu se na dlouhou dobu vrátí postavě ten správný tvar. 

Kde se vám v těle usazuje tuk a jak moc vám to vadí?

Jiří Šenk