Kdy se výnos dluhopisu vyplatí a co ho ovlivňuje?

Češi dluhopisy milují. Státní i korporátní dluhopisy pro ně představují celkem jistou a snadnou cestu ke zhodnocení peněz. Aby byl výnos dluhopisu co nejzajímavější a nákup obligace se nám opravdu vyplatil, musíme si umět vybrat ten nejlepší dluhopis. 

Podle čeho se odvíjí výnos dluhopisu

Kromě obecného stavu ekonomiky se na výnosu dluhopisu nejvíce podepisuje riziko, které s sebou nákup dluhopisu přináší. Je jasné, že čím bezpečnější obligace bude, tím méně bude svému majiteli vydělávat. Naopak kdo se rozhodne podstoupit větší riziko, kyne mu z toho i víc peněz. 

Z obecnějšího hlediska si investoři hlídají především inflaci. Pokud roste, snižuje se kupní síla. Jednoduše řečeno, když se inflace zvedá, koupíme si za stejný výnos z dluhopisu méně věcí. I proto mohou být některé dlouhodobé dluhopisy nevýhodné, pokud se jejich úrok nemění a inflace výnos znehodnocuje. 

Výnos dluhopisu počítáme podle nominální hodnoty. Tedy podle ceny, za kterou jsme si coby věřitelé listiny koupili. Stanovený úrok se vypočítává podle této hodnoty a vyplácí se pravidelně, většinou jednou ročně. 

Nejbezpečnější dluhopisy znamenají malý výnos

Nejmenší riziko s sebou nesou tradičně státní dluhopisy. Za jejich splacení ručí stát. Je jen malá pravděpodobnost, že by jen tak zkrachoval a nebyl schopen své závazky splatit. Nicméně i to se může stát, proto například dluhopisy Venezuely, Argentiny nebo Řecka patří k rizikovým. Všechny tyto země se totiž dlouhodobě potýkají s finančními problémy a bankroty státní pokladny. 

Naopak mezi nejsilnější koně patří USA, Německo nebo Japonsko. O jejich dluhopisy je velký zájem, proto také nemají důvod nabízet vysoký úrok. Věřitele totiž najdou snadno. 

Česká republika na tom není tak dobře jako tyto špičky, ale špatně na tom také není. Zahraniční investoři vnímají Česko jako relativně bezpečné a s potenciálem růstu. I proto byl o české dluhopisy v posledních emisích enormní zájem.   

Státní bondy jsou tak pro mnoho lidí snadnou a bezpečnou formou investice. Velké výdělky z nich ale nehrozí. Často se naopak dostávají do záporných hodnot, nebo jsou jejich úroky na podobné úrovni, kolik dostaneme na spořicím účtu v bance. 

Korporátní dluhopisy vynáší

Dluhopisy firem jsou o poznání zajímavější, co se výnosů týče. Podniky k emitování dluhopisů přistoupí tehdy, pokud jsou například podmínky pro půjčku v bance nevýhodné. Firemní bondy jsou tudíž druhem půjčky a místo bance společnost splácí úroky svým věřitelům. 

Na výnosu se odráží mnoho faktorů spojených se stabilitou firmy. Velká stabilní společnost, která na trhu působí už řadu let a která prosperuje, nabídne pravděpodobně nižší výnos. Menší začínající firmy, které shánějí peníze na své start-upy, musí nabídnout lepší úrok, aby nejistotu vyvážily ziskem. 

Korporátní dluhopisy jsou úročené vyšším procentem než státní dluhopisy. Mohou se pohybovat mezi 5 až 10 procenty za rok. Pokud přesahují deset procent a slibují až neuvěřitelně dobré výnosy oproti ostatním, pravděpodobně zas tak dobré nebudou a půjde o velmi rizikové investice. 

Pozor na špinavé bondy

Na druhou stranu tyto investice budou nejvíce vynášet. Kdo chce z dluhopisů vytěžit opravdu maximum, může proto koupit tak zvané high-yield bondy, neboli vysoce úročené dluhopisy. 

Obecně se to ale nedoporučuje, protože míra rizika je  opravdu vysoká. Tyto bondy jsou často označované jako špinavé, protože jejich emitenti jsou nespolehliví a netransparentní. Příliš vysoké úroky mohou nabízet i podvodníci. 

Pokud se tedy rozhodneme riskovat, měli bychom si v první řadě důkladně prověřit firmu. Najít si ji v obchodním rejstříku, zjistit si složení vlastníků, datum vzniku i hospodaření minulých let. Pokud některé tyto informace chybí, není společnost důvěryhodná. 

Investujete do dluhopisů? Co je pro vás výhodný úrok a jaké výnosy si představujete?

Jiří Šenk