Máte své oblíbené podprsenky? Jak se o ně starat, aby vydržely co nejdéle v nejlepším stavu 

Pořízení nové podprsenky není samo o sobě jednoduchou záležitostí. Musí dobře sedět, mít správnou barvu a ještě se musí líbit. A pokud takovou najdete, je těžké ji vyhodit, i když už její vzhled není ucházející. Aani cena těch nových nemusí být zrovna malá. A jak se tedy o své podprsenky starat, aby ty oblíbené vydržely v dobrém stavu co nejdéle?

Ruční praní je pro zachování tvaru i vlastností podprsenky nejlepším řešením

Většina žen to teoreticky ví, ale málokterá to opravdu tak dělá. Pro zachování co nejlepšího stavu podprsenky je nejlepší ji prát v rukách. Také to neděláte? Nejste jediné. Důvodem, proč se tomu většina žen vyhýbá, je hlavně pocit, že ruční praní prostě není tak efektivní jako to v pračce. Ovšem na druhou stranu je to právě ruční praní, které je k látce i tvaru velmi mnohem šetrnější variantou. Kromě toho neperete žádné extrémně znečištěné oblečení. Většinou je potřeba zbavit ji pouze potu. 

Jak nejjednodušeji podprsenku vyprat v ruce 

 • Namočte podprsenku do vlažné vody a přidejte prací prostředek. Nejlépe ten, který je speciálně určený pro jemné prádlo. 
 • Nechte prací prášek působit 5 minut. Většina nečistot se na něj naváže v této fázi. 
 • Poté jemně promněte ramínka, obvod a průramky.
 • Pracího prostředku se špínou se zbavíte propláchnutím podprsenky pod tekoucí vodou. 
 • Mokrou podprsenku nikdy neždímejte. Vodu z ní jen jemně vymačkejte vodu. 
 • Místo věšení ji na sušák jen položte. Aby z ní nekapala voda na zem, podložte ji savým hadříkem nebo ručníkem. 

Praní v pračce není tak šetrné. Jak na to, když se této vymoženosti nechcete vzdát?

Při praní v pračce dosáhnete rychlejšího poničení tohoto delikátního kusu spodního prádla. Ovšem, co když je pro vás tento způsob mnohem příjemnější? Jak tedy postupovat, aby se případná škoda minimalizovala? 

 • Pořiďte si prací sáček na podprsenky. Snížíte si tím riziko zničení košíčků. 
 • Do pračky dávejte podprsenku vždy zapnutou. 
 • Vždy vyberte program na jemné prádlo a perte jen na 30 stupňů. Většina chytrých programů pro šetrné praní delikátního prádla už vám ostatně ani jinou možnost nedá. 
 • I na výběru pracího prostředku záleží. Volte ty kvalitní

Chcete-li, aby vám podprsenky déle vydržely, pořiďte si jich několik

Nejen člověk, ale i materiál potřebuje nějakou dobu na regeneraci. Proto je výhodné podprsenky často střídat. Pokud máte jen dvě, které nosíte na střídačku podle toho, která se zrovna suší, ještě jich pár přikupte. Díky tomu vám všechny vydrží o dost déle.  

Tyto zlozvyky život vašeho spodního prádla zkrátí

Co jsou nejčastější prohřešky, kterých se vůči svému spodnímu prádlu dopouštíte?

 • Do vody, kde se podprsenka pere, přidáváte aviváž. Ta se pro jemné prádlo prostě nehodí. 
 • Podprsenku skladujte v těsných prostorách šuplíků, kde hrozí její zmáčknutí. 
 • Tu oblíbenou nosíte pořád dokola. 
 • Málokdy ji perete, protože chcete, aby vydržela co nejdéle. Ovšem čím méně ji budete prát, tím hůře se těchto nečistot budete zbavovat. 
 • Podprsenku ždímáte a věšíte horizontálně připevněnou kolíčkem za její obvod.

CHcete-li, aby váš oblíbený kousek oblečení vydržel krásný co nejdelší dobu, snažte se toto chování eliminovat. O to déle se budete se budete ze zachovalého stavu vaší podprsenky radovat.

Zajímavost o podprsenkách na konec

Věděli jste, že ač se zdá, že se spodní prádlo muselo zrodit už s nástupem lidstva, je tento dojem úplně mylný? Většina lidské historie se totiž odehrála bez těchto dvou titěrných kousků oblečení. Podprsenky a kalhotky, bez kterých už si dnes nedokážeme náš život představit, jsou produktem až 20.století. Masové rozšíření podprsenek lze dokonce datovat až do jeho druhé poloviny.  

A jak často perete a nakupujete podprsenky vy?

Jiří Šenk