Jak to má stověžatá s letištěm Praha a parkováním?

Matka měst, Hlava království,  Stověžatá  nebo Zlatá – to jsou jen namátkou uvedené přezdívky, které naše hlavní město Praha má. Česká metropole se těší oblibě turistů z Evropy a jiných kontinentů už od dob před několika staletími, kdy se s turistikou teprve začínalo. Dodnes přitahuje starobylou architekturou, neopakovatelnou atmosférou, půvabným okolím a nízkými cenami. 

Jak se Praha v moderní době adaptovala na neutuchající – jen covidem na dva roky pozastavený – příliv turistů? Více turistů znamená větší počet dopravních prostředků všeho druhu. A ty je všechny potřeba někam vměstnat. To je problém v každém větším městě, o úzkých historických uličkách starobylého centra velkoměsta ani nemluvě. Jak to tedy je v Praze s parkovišti?

Kdo chce do Prahy

Pokud se zajímáme primárně o tuzemské či zahraniční návštěvníky, nikoli rezidenty, mají na výběr z několika možností. I mezi nimi je ale třeba rozlišovat různé kategorie.

  • Turista, který přijel objevovat krásy Prahy na jeden den, může mít parkování v Praze opravdu levné díky takzvaným P+R (Park and Ride) parkovištím. Auto může nechat na parkovišti v městském pásu a odtud se během pár minut pěšky dostane na jednu ze tří linek pražského metra. Do centra města pak může pokračovat městskou hromadnou dopravou – velmi pohodlně a za méně než 25 minut. V okolí české metropole je celkem 20 P+R parkovišť rozprostřených spravedlivě na všechny světové strany, takže se k nim dostane snadno, ať se blíží k Praze odkudkoli. 
  • Návštěvník zapálený motorista, který pohrdá metrem a tramvajemi a preferuje pěší vzdálenost od památek v centru, má na rozdíl od jiných evropských velkých měst parkování relativně levné. Místo (často marného) hledání místa při kraji ulice se vyplatí zvolit jedno z mnoha patrových parkovišť nebo parkoviště hlídané videem. Je to trochu dražší, ale ušetří to na nervy.
  • Zahraniční návštěvník České republiky, pro něhož je Praha jen jedním bodem na seznamu krásných míst, která musí vidět, neprohloupí, když nechá svůj vůz na parkovišti u letišti, i když se nikam letět nachystá. Hromadnou dopravou se snadno dopraví na místo, které chce navštívit, a po celodenním výletu se z letiště dostane snadno na dálnici. 

Kdo chce z Prahy

Kapitolou sama pro sebe jsou převážně čeští občané, kteří Prahu využívají jako přestupní stanici k nastoupení do letadla. Pro Pražany to nejsou turisté, i když tak vypadají. Jaké má letiště Praha parkování pro tento typ návštěvníka? Obecně můžeme říci, že docela dobré. Parkovacích ploch je dost. Samotné letiště Václava Havla nabízí vlastní parkovací prostory přímo pro pasažéry aerolinek. Ovšem za poměrně vysoký poplatek. Na letišti je vyhrazeno poměrně dost místa pro bezplatné zastavení k výstupu na odlet. Krátkodobé parkování za účelem  vyzvednutí přilétajících  rodinných příslušníků je ale už zpoplatněno.

Vede každá cesta na parkoviště?

V přilehlém okolí se tak přirozeně díky zákonům poptávky a tržní ekonomiky nachází slušná nabídka v podobě několika soukromých parkovišť. Přilehlé v tomto případě neznamená sousedící, časová potřeba pro “dojití” k terminálu se pohybuje řádově v desítkách minut. Tento fakt řeší provozovatelé parkovišť obsluhou, která v libovolnou denní či noční hodinu dopraví klienta od parkoviště k terminálu a zpět jejich vozem. V případě zájmu zajistí odvoz klientova vozu od terminálu na parkoviště a jeho přistavení před terminál v době příletu. Z jiných parkovišť pravidelně jezdí kyvadlová doprava. A dají se najít i parkoviště samoobslužná, kde vám ohlídají auto a vy si k letadlu dorazíte na vlastní pěst.

Jakou máte zkušenost s parkováním v Praze nebo obecně v nějakém jiném velkoměstě? Využíváte letištní parkoviště?

Jiří Šenk