Dopravní situace na území hlavního města je palčivým tématem. Za hlavní problémy tu řada lidí považuje motorismus a parkování. Terminál 2 a jeho přemrštěné ceny za odstávku vozu na letišti jsou přitom jen špičkou ledovce. V takovém případě je schůdným řešením některé ze soukromých parkovišť v okolí, která využívají hlavně přespolní. Místní obyvatelé ale dál čelí nedostatku parkovacích ploch a každodenně trpí ve zhoršujících se zácpách. Některá politická uskupení se experimentálně snaží vykázat řidiče do ekologické polepšovny. Skrývá se za šikanou motoristů přdehra k něčemu, co má skončit omezením emisí v Evropě téměř na nulu?
Doprava a parkování děsí Pražany. Přespolní trpí hlavně u terminálu 2
Ekologický fanatismus straší celou západní civilizaci. Motoristé v národní metropoli už nechtějí být jen němými svědky restrikcí. Nebaví je nesmyslně brzdit a zase se rozjíždět na nových a zcela zbytečných přechodech tam, kde jsou pěším k dispozici podchody. Podobně zpomalují dopravu i novinky v podobě přídatných semaforů na hlavních pražských tazích.
Opravy vozovek tu provází i další fenomén. Komunikace se sice dočká nového povrchu, na druhou stranu z ní ubyde pruh pro auta. Místo něj vznikne moderní pruh pro cyklisty, kteří, pokud ho vůbec používají, šlapou do bezemisních pedálů maximálně tři měsíce v roce.
Celkově tato série zelených opatření dopravní situaci v Praze jen zhoršuje. Vedle cenového vykořisťování turistů na plochách letištního parkování u terminálu 2 se rozmáhá i programové šikanování místních, kteří se bez auta neobejdou. Řemeslníci, závozáci a dopravci jezdit prostě musí. Bující zácpy vznikající na základě nesmyslných opatření ohrožují už i běžné občany v nouzi. Jakoby se čekalo na precedens, až zpoždění sanitky ve jménu ekologických cyklopruhů připraví nějakého člověka o život.
Pomůže tvrdá diskriminace řidičů nebo pozitivní motivace?
Jedna věc jsou neúnosné parkovací poměry u terminálu 2 a potažmo na celém letišti, které nutí stovky lidí každý den, aby srovnávaly ceny parkovného přes internetové aplikace. Druhá věc je všudypřítomné znepříjemňování dopravy, které zavádí “zelenější” frakce ve vedení Prahy. Třetí věc je uplatnit místo diskriminace adekvátní motivaci, aby se alespoň část motoristů začala přesouvat hromadnou dopravou. Zaznívají návrhy typu, ať je například metro zdarma nebo za pakatel. V jiných evropských městech totiž podobná opatření snížila počet řidičů až o 15 %. Takovéto číslo, přepočteno na Prahu, by naší metropoli ulevilo odhadem o 150 tisíc aut denně, což už je rozhodně slovo do pranice.
EU má v rukávu trumf – zákaz spalovacích motorů od 2035
Zelená ideologie už dávno zachvátila evropský parlament. Letos se usnesl, že milosrdně ukončí naše dopravní martýrium včetně trampot s parkováním u terminálu 2. Počínaje rokem 2035 by měl vstoupit v platnost zákaz prodeje vozů poháněných fosilními palivy. Již několik let jsou veřejnosti podsouvány elektromobily, které se však netěší velké oblibě. Může za to jejich nespolehlivost v chladném období roku, vysoká cena a potíže s dobíjením. Veřejnost si rovněž povšimla, že se paralelně neposilují elektrické sítě. To znamená, že nebudou schopné dodat volty tolika bateriím, pokud by elektrovozy nahradily ty současné benzínové a naftové. Také se proslýchá, jak si někteří lídři představují bezemisní budoucnost v praxi. Podle jejich vize se euroobčan obejde bez auta a tím se definitivně vyřeší trable s dopravními zácpami a parkováním. Možná zanikne i terminál 2, když letadla pohání spalovací motory.
Pro dnešek ale stále existuje řešení
Nic ovšem nemusí být tak černé, jak se dnes zdá. A chcete-li se vyhnout přdraženému parkování přímo u terminálu 2 na pražském letišti porozhlédněte se na internetu. Hledejte soukromá parkoviště, samozřejmě pojištěná, odkud vás při odletu dopraví přímo k odletové hale a při příletu zpět na parkoviště. Zatím je jich dostatek.
Tolik k automobilové problematice. Na závěr by nás zajímalo, jestli si kupujete parkování u terminálu 2 nebo upřednostňujete levnější parkoviště kolem letiště? Také nám pošlete komentář, pokud vás sužují zácpy ve stověžaté Praze. Myslíte si, že nás spasí lithium nebo je to zelená past?