Zavinování kojenců se provádělo v různých formách po celém světě – podle historických pramenů – minimálně od roku 4000 před naším letopočtem. Běžný úzus, tak samozřejmý, že o něm nikdo ani nepřemýšlel, zaznamenal krátké zpochybnění ve dvacátém století. Někteří myslitelé začali v dobré víře spekulovat, zda zavinovačka neomezuje svobodný pohyb dítěte, nebo snad dokonce nebrání v jeho pohybovém vývoji.
Mnozí rodiče si totiž všimli, že zavinovačka pomáhá jejich dítěti spát a snižuje pláč a stres. Jinými slovy: uklidňuje ho a navozuje pocit bezpečí. Omezením pohybu simuluje přednatální existenci v matčině bříšku, důvěrné prostředí, které dítě zná. A to je právě to, co dítě potřebuje. Dětská psycholožka Jiřina Prekopová propagovala při problémech s nezvladatelnými dětmi nebo obyčejnými záchvaty vzteku batolat aplikovat metodu tzv. pevného objetí. Vypozorovala, že absolutní svoboda je při výchově dítěte jedna z nejhorších variant, dítě si s ní neví rady. Ne nadarmo se kniha Malý tyran stala bestsellerem a mnohé rodiny jí mají být za co vděčné. Pevným objetím pro kojence a důkazem správnosti tezí paní Prekopové je zavinovačka pro miminko.
Zázračný efekt utažení
Noví rodiče často zjistí, co dokáže citlivé spoutání s plačícím dítětem udělat, již v porodnici. A naučit se, jak správně své dítě zavinout, se ochotně nechají od sestřiček. Není na tom ostatně nic složitého a po překonání zábran a získání cviku to jde poměrně rychle:
- Použijeme přiměřeně velkou tenkou přikrývku ve tvaru čtverce; úplně postačí klasická látková plena, a roztáhneme ji na rovnou plochu s jedním rohem sklopeným dolů.
- Položíme dítě na zádíčka s hlavou nad ohnutým rohem.
- Narovnáme jeho levou paži a levý cíp přikrývky přetáhneme přes tělíčko a zastrčíme mezi pravou paži a pravou stranu těla.
- Poté přidržíme pravou ruku dítěte ve svislé poloze u těla a přetáhneme pravý roh přikrývky přes tělo doleva, kde jej zasuneme pod dítě.
Jak je vidno, cílem je především znehybnit ruce, které svým pohybem dítě ruší a děsí; bokům a nožičkám je třeba nechat jistou míru volnosti. Každopádně se nesmíme bát pořádně utáhnout, jakkoli miminka nevypadají, mají síly dost a v bdělém stavu se dokážou ze sevření uvolnit.
Aby to hřálo
Problémem je, že v nemocničních prostorách a v porodnicích obzvlášť bývá obecně spíše přetopeno. Přitom to není vůbec zdravé, pro zdraví a dobrý spánek naopak spíše škodlivé. Proto se jeví rozumné zavinout na denní či noční spaní nebo na vyjížďku v kočárku do něčeho tlustšího. Dříve se tomu říkalo povijan, dnes se používá spíše výraz zavinovačka. Kvůli horší manipulaci s nepoddajenějším materiálem mají zavinovačky různé vychytávky a mohou se použít jako pojistka proti rozbalení – miminko do nich můžeme vložit už v plínce zabalené. co je rozhodně přidanou hodnotou těchto zavinovaček – s takto zabezpečeným děťátkem se snadno manipuluje.
Vyparáděné v teple a bezpečí
Jak vypadá moderní povijan? Když budeme chtít, seženeme určitě i takový, jaký známe z obrázkových knížek – bílý s růžovou mašlí pro holčičku a s modrou pro chlapečka. Ale protože zdobení miminka je to, co k prvním měsícům mateřství prost patří, jsou na trhu zavinovačky s potiskem s různými motivy – vysloveně holčičí nebo klučičí a potom oblíbené univerzální použitelné pro obě pohlaví. Jako u všeho, co přijde do styku s kojencem, se počítá s tím, že se budou často prát. Díky odolným a chytrým materiálům jsou zavinovačky odolné a rychle schnou. A mají opakovatelné využití – první dítě je určitě nezničí.
Máte pozitivní zkušenost se zavinováním miminka? Jaký design na kojeneckém zboží se vám líbí?