Co se vám vybaví, když uslyšíte spojení Milasti epilace Praha? Jednoznačně by to mělo být dokonale hebké tělo definitivně zbavené všech chloupků, o které jejich majitel nestojí. Pokud vám tato představa automaticky nenaskočila, jsou následující řádky určeny právě pro vás.
Velký skok pro lidstvo
Lidská snaha o hladkou pokožku bez chloupků je stará tisíce let. Už ve starověkém Egyptě, v době faraonů, bylo bezvlasé tělo považováno za ideál krásy a vlasy se vytrhávaly pryskyřicí a voskem nebo se zkracovaly bronzovými břitvami. Jakýkoliv prostředek byl dobrý, i když fungoval jen omezeně.
Teprve o mnoho epoch později, v době elektřiny, technologie otevřela možnosti, jak tomuto požadavku dostát trvale a se ctí. Zatímco začátek byl spíše bolestivý a poznamenaný některými vedlejšími účinky, pro nás byly vyvinuty různé vysoce profesionální techniky, které umožňují bezpečné a šetrné trvalé odstranění chloupků.
Jak ten laser vlastně funguje
Trvalé odstraňování chloupků začalo vlastně již v roce 1875. Oftalmolog Charles E. Michels odstraňoval řasy stejnosměrným proudem na principu elektrolýzy. Vzhledem k dlouhému trvání léčby jej však bylo možné použít pouze na několik rušivých chloupků. Téměř o 50 let později, kdy byl do akce zapojen vysokofrekvenční proud, se dalo epilovat ve větším objemu, i když to bylo poněkud bolestivé.
Vedle elektřiny fyzika vyvinula tzv. fotoepilaci (odstranění chloupků pomocí světla). Provádí se pomocí laseru nebo IPL (intenzivního pulzního světla). Další oblastí trvalého odstranění chloupků je použití světla (fotoepilace) laserem nebo IPL („intenzivní pulzní světlo“). Princip laseru popsal již v roce 1917 Albert Einstein. Laserový paprsek je jediná vlnová délka soustředěného světla, který dovede působit cíleně, v případě epilace na vlasový folikul, jež dokáže úplně (na desítky let) zničit.
Není pro bílé? Naopak!
Laserové a IPL postupy odstraňování chloupků byly velmi účinné, i když nesprávné parametry způsobovaly klientům bolest a mírné popáleniny. Větší problém představovalo, že v počátcích je bylo možné použít pouze na tmavé chloupky, v ideálním případě se světlým pozadím. Hodily se tedy pro jedince se světlou pletí a tmavým ochlupením, což zásadně limitovalo jejich efektivitu.
V dalším vývoji se však lasery stávaly stále operativnějšími díky optimalizaci vlnových délek a lepším chladicím systémům. Dnešní přístroje, jako je diodový nebo alexandritový laser, umožňují trvalé odstranění chloupků s minimálním rizikem vedlejších účinků i u tmavého typu pleti.
Eventualita pro světlejší vlasy
Dalším vývojem v oblasti trvalého odstranění chloupků pomocí světelných systémů jsou zařízení IPL nebo pulzní světlo. Na rozdíl od laseru pracují s různými vlnovými délkami, přičemž parametry jsou tak dobře sladěny, že i zde jsou vedlejší účinky extrémně nízké. Různé vlnové délky zajišťují velmi dobrou absorpci melaninu, který dosáhne i o něco světlejších, hnědých vlasů, které se někdy laserem nedostanou. Přesto IPL přístroje, stejně jako lasery, dokážou trvale odstranit chloupky pouze s dostatečným množstvím barvy při trvalé epilaci.
Stará dobrá elektřina
Jediná výjimka, na kterou světlo nestačí, je sněhově bílý stařecký vlas či chlup. Nežádoucí ochlupení získává takovou “barvu” až ve velmi pokročilém věku, kdy už lidé epilaci ani depilaci nevyhledávají. Pro albíny a jedince s bílými chloupky na bradě a v obličeji je stále možné využívat již téměř staletím ověřené elektrické jehly. A pro ostatní je rozumné odstranit chloupky v mládí, kdy to jejich barva umožňuje.
Máte na těle nějaké trvale odchlupené místo?