Odstranění znamének není jen nutností, ale i účinnou prevencí

Váháte, zda absolvovat odstranění znamének? Tyto kožní útvary nejsou jen estetickou vadou na kráse. Mohou být příčinou vzniku velmi nebezpečné a zákeřné rakoviny kůže. 

Jejich odstranění představuje nejúčinnější formu prevence. Přečtěte si, jak probíhá vyšetření dermatoskopem a jak často byste měli preventivní kontroly absolvovat. Dozvíte se také hlavní důvody, proč byste neměli zákrok odkládat a jakými způsoby lze znaménka efektivně odstranit.

Odstranění znamének je rychlé a efektivní

Než se ale vydáte na plastickou chirurgii, vaše první kroky povedou do ordinace dermatologa. Objednat se můžete rovnou, nepotřebujete doporučení vašeho obvodního lékaře. Dermatologové jsou ale vcelku vytížení, proto se objednejte co nejdříve, abyste na preventivní vyšetření nemuseli čekat týdny či měsíce.

Jak probíhá vyšetření dermatoskopem?

Nemáte s tímto přístrojem zatím žádné zkušenosti? Ničeho se neobávejte, vyšetření dermatoskopem je naprosto bezbolestné. Jedná se o malé zvětšovací zařízení, které lékař přiloží těsně na kůži a pozoruje zvětšené struktury znamének. Takto lékař zkontroluje každé znaménko. Pokud jich máte na těle víc, počítejte s tím, že bude vyšetření časově náročnější.

V případě, že lékař nenašel žádné “podezřelé” znaménko máte dvě možnosti:

  • Necháte si největší znaménka odstranit z estetických nebo preventivních důvodů a každý rok budete absolvovat preventivní vyšetření ostatních znamének.
  • Nepřistoupíte na odstranění z preventivních důvodů a budete jen pravidelně chodit na kontroly.

V některých případech vám lékař zákrok vysloveně doporučí. Řiďte se pokyny lékaře a objednejte se co nejdříve na chirurgické odstranění. Pokud existuje jen stín podezření, že se jedná o melanom, je vyříznutí nejlepší možnou variantou. Znaménko je nutné podrobit histologickému testu, proto není vhodnou alternativou odstranění s pomocí laseru nebo dalších méně invazivních metod, protože při nich dochází k úplnému zničení znaménka, takže následně nelze provést jeho histologii.

Rakovina kůže je tichý zabiják. Podceňovat prevenci se vám může krutě vymstít!

Lékaři ročně odhalí kožní melanom u 2 700 lidí, z toho 400 na toto onemocnění umírá. Důsledná prevence může zachránit život! Čím dříve začnete podezřelý útvar na kůži řešit, tím větší jsou vaše šance na úplné uzdravení. Za vysokou úmrtnost může především pozdní příchod k lékaři.

Hlavními rizikovými faktory jsou:

  • velký počet mateřských znamének,
  • světlá pokožka (fototypy I. a II.),
  • spálení od sluníčka ( i to které se vám přihodilo kdysi v dětství) – čím častěji jste se spálili, tím vyšší je riziko, že se u vás rozvine rakovina kůže,
  • časté slunění a návštěvy solária,
  • vznik nových znamének po 35. roku.

Opalovací krém je v létě absolutní nezbytnost

A to nejen během dovolené u moře, ale i při běžných každodenních činnostech jako je práce na zahrádce, nebo cesta do práce. Nebezpečné UV záření na nás nečíhá jen v prázdninových destinacích. 

Skutečnost je ale taková, že Češi nepoužívají opalovací krémy ani během cíleného slunění, a to alarmujících 30 % dotazovaných. Takové chování je doslova hazardem s vlastním zdravím.

Opalovací krém s odpovídajícím SPF faktorem byste přitom měli opakovat v pravidelných časových intervalech, abyste vaší pleti poskytli dokonalou ochranu. Děti a osoby se světlým fototypem pleti by měli i v našich podmínkách používat opalovací krémy s nejvyšším faktorem SPF 50.

Pro koho je vhodné odstranění znaménka laserem?

Laser nezanechá tak velkou jizvu, jako chirurgické vyříznutí. Je tedy vhodným řešením pro estetické zákroky na viditelných místech (na obličeji, krku nebo v dekoltu).

Touto efektivní metodou můžete odstranit neškodná mateřská znaménka a různé kožní výrůstky, u kterých není nutné následné histologické vyšetření.

Chirurgické vyříznutí je nejbezpečnějším způsobem, jak se zbavit znamének

Zákrok provádí výhradně kvalifikovaný lékař, který vyřízne znaménka skalpelem. Následuje histologie, která bezpečně odhalí případné nádorové bujení.

Mažete se celé léto poctivě krémem, nebo jej používáte jen sporadicky?

Chodíte na pravidelné kontroly, nebo jste si nechali znaménka preventivně odstranit?

Jiří Šenk