Ložní povlečení jako plnohodnotná součást každého interiéru

Vzpomenete si, jaké měla vaše babička nebo prababička ložní povlečení? Pravděpodobně nebylo barevné či vzorované, ale omezovalo se na bílou barvu, popř. modrobíle pruhovaný kanafas. U peřin se více než obalu cenila jejich výplň z čistého peří, které mělo za úkol v noci hřát. Domácnosti neměly ústřední topení a kromě kuchyně se nikde netopilo. Peřiny byly právem považovány za bohatství, vždy se ráno pečlivě poskládaly na postel, a aby nedošly k úhoně, dával se na ně přehoz. Ten měl za úkol chránit je před prachem, popř. dalším znečištěním. A aby to bylo hezké, přes přehoz mohla být položena například háčkovaná dečka.

Ještě že jsme s vaničkou nevylili i dítě

Každopádně postel se svým příslušenstvím byla určena výhradně na noční spaní, přes den byla dokonale zaskládaná a upravená, takže si na ni nebylo možné ani sednout. Ranní stlaní a noční odestýlání byl svého druhu rituál. Jak jsme za těch několik málo století zpohodlněli! Naprosto nevytápěnou ložnici chápeme – krize nekrize – jako výzvu pro otužilce a na vlastnostech peří (jako bychom zapomněli, že po celá staletí spali naši předci na slámě nebo zvířecí kůži) hledáme různé nedostatky. Navíc – protože překonat kousavý pocit chladu není hlavním úkolem – věnujeme zvýšenou pozornost designu našeho povlečení. 

To poslední je ale rozhodně dobře. Mezi námi a našimi předky panuje shoda na tom, že prostor na spaní, když se v něm právě nespí, má vypadat dobře a upraveně. Ložní prádlo sladěné s vybavením ložnice nebo odrážející náš naturel je to, co dodá ložnici správnou atmosféru. 

Když postel změnila funkci

Dnešní ložní povlečení i materiál přikrývek se dá snadno prát a čistit a nic nebrání jejich časté výměně. Když je přikrývka sepraná a opotřebovaná, není třeba hospodyňky, která by skákala přes plot pro pírko, obchody se předhánějí v nabidce a nová se koupí za pár korun. Ložní prádlo již zkrátka není ukrývaný poklad, ale vystavený exponát. A jako takový oplývá mnoha variantami a způsoby provedení. Zde jsou čtyři  základní prvky ložního prádla ke kombinování:

  • materiál. Měkoučká bavlna, krep, který se nemusí žehlit nebo luxusně vyhlížející satén jsou jen nepatrnou ukázkou nabídky prodejců.
  • barva a vzory. Mimořádně důležitý prvek při výběru, protože je vidět už od dveří pokoje a utváří jeho celkový ráz. 
  • způsob zapínání. Praktická maličkost, která hraje roli při výměně prádla a zajišťuje, aby drželo přikrývku i při divočejším spaní. 
  • rozměr. Přikrývky mívají standardní velikost, ale s polštáři bývá někdy problém. Ale žádný strach, výrobci s tím počítají a jsou k mání polštáře různých šířek a délek. 

Přehoz chrání, ale také zakrývá nepořádek

Mnozí lidé – navzdory lékařským doporučením – tráví v posteli, ve které v noci spí, nějaký čas také přes den: při popolední siestě, jako klidné a nerušení místo pro četbu, sledování televize (včetně konzumace jídla!) či práce s notebookem. Vzhledem k těmto skutečnostem získal novou roli také přehoz přes lůžko či dvojlůžko. Může stále chránit spací vybavení, ale stále častěji se používá, aby zakryl jeho nedostatky – když se např. v hektickém ránu nestihne ustlat nebo je povlečení již zralé na výměnu. 

Místo tepla příjemný pocit

Čistě povlečená postel s prádlem, které se nám líbí, funguje svého druhu jako domácí wellness. Ve veleúspěšné hře Můj báječný rozvod, ve které u nás excelovala Eliška Balzerová, radí psycholog zoufalé zhrzené manželce během telefonního hovoru v rámci SOS linky, ať se vykoupe a uloží se ke spánku s čerstvě vyměněným povlečením. A tato rada není míněna cynicky ani ironicky.

Podle čeho si vybíráte ložní povlečení? Musí se vám líbit?

Jiří Šenk