Vzpomenete si, jaké měla vaše babička nebo prababička ložní povlečení? Pravděpodobně nebylo barevné či vzorované, ale omezovalo se na bílou barvu, popř. modrobíle pruhovaný kanafas. U peřin se více než obalu cenila jejich výplň z čistého peří, které mělo za úkol v noci hřát. Domácnosti neměly ústřední topení a kromě kuchyně se nikde netopilo. Peřiny byly právem považovány za bohatství, vždy se ráno pečlivě poskládaly na postel, a aby nedošly k úhoně, dával se na ně přehoz. Ten měl za úkol chránit je před prachem, popř. dalším znečištěním. A aby to bylo hezké, přes přehoz mohla být položena například háčkovaná dečka.
Ještě že jsme s vaničkou nevylili i dítě
Každopádně postel se svým příslušenstvím byla určena výhradně na noční spaní, přes den byla dokonale zaskládaná a upravená, takže si na ni nebylo možné ani sednout. Ranní stlaní a noční odestýlání byl svého druhu rituál. Jak jsme za těch několik málo století zpohodlněli! Naprosto nevytápěnou ložnici chápeme – krize nekrize – jako výzvu pro otužilce a na vlastnostech peří (jako bychom zapomněli, že po celá staletí spali naši předci na slámě nebo zvířecí kůži) hledáme různé nedostatky. Navíc – protože překonat kousavý pocit chladu není hlavním úkolem – věnujeme zvýšenou pozornost designu našeho povlečení.
To poslední je ale rozhodně dobře. Mezi námi a našimi předky panuje shoda na tom, že prostor na spaní, když se v něm právě nespí, má vypadat dobře a upraveně. Ložní prádlo sladěné s vybavením ložnice nebo odrážející náš naturel je to, co dodá ložnici správnou atmosféru.
Když postel změnila funkci
Dnešní ložní povlečení i materiál přikrývek se dá snadno prát a čistit a nic nebrání jejich časté výměně. Když je přikrývka sepraná a opotřebovaná, není třeba hospodyňky, která by skákala přes plot pro pírko, obchody se předhánějí v nabidce a nová se koupí za pár korun. Ložní prádlo již zkrátka není ukrývaný poklad, ale vystavený exponát. A jako takový oplývá mnoha variantami a způsoby provedení. Zde jsou čtyři základní prvky ložního prádla ke kombinování:
- materiál. Měkoučká bavlna, krep, který se nemusí žehlit nebo luxusně vyhlížející satén jsou jen nepatrnou ukázkou nabídky prodejců.
- barva a vzory. Mimořádně důležitý prvek při výběru, protože je vidět už od dveří pokoje a utváří jeho celkový ráz.
- způsob zapínání. Praktická maličkost, která hraje roli při výměně prádla a zajišťuje, aby drželo přikrývku i při divočejším spaní.
- rozměr. Přikrývky mívají standardní velikost, ale s polštáři bývá někdy problém. Ale žádný strach, výrobci s tím počítají a jsou k mání polštáře různých šířek a délek.
Přehoz chrání, ale také zakrývá nepořádek
Mnozí lidé – navzdory lékařským doporučením – tráví v posteli, ve které v noci spí, nějaký čas také přes den: při popolední siestě, jako klidné a nerušení místo pro četbu, sledování televize (včetně konzumace jídla!) či práce s notebookem. Vzhledem k těmto skutečnostem získal novou roli také přehoz přes lůžko či dvojlůžko. Může stále chránit spací vybavení, ale stále častěji se používá, aby zakryl jeho nedostatky – když se např. v hektickém ránu nestihne ustlat nebo je povlečení již zralé na výměnu.
Místo tepla příjemný pocit
Čistě povlečená postel s prádlem, které se nám líbí, funguje svého druhu jako domácí wellness. Ve veleúspěšné hře Můj báječný rozvod, ve které u nás excelovala Eliška Balzerová, radí psycholog zoufalé zhrzené manželce během telefonního hovoru v rámci SOS linky, ať se vykoupe a uloží se ke spánku s čerstvě vyměněným povlečením. A tato rada není míněna cynicky ani ironicky.
Podle čeho si vybíráte ložní povlečení? Musí se vám líbit?