Masáž hlavy! Jednoduchý krok ke spokojenějšímu životu

Příjemný zákrok s celou řadou blahodárných účinků, který je jedním z mnoha nástrojů indického učení Ajurvéda. Spočívá v uvolnění celého těla pomocí masírování energetických bodů v okolí hlavy, od ramen, přes krk, šíji a obličej, až k temeni. Jak může pár desítek minut času ovlivnit vaši celkovou životní úroveň? Možná více, než byste čekali.

5 přínosů ajurvédské masáže hlavy

1. Redukce stresu

Potýkáte se v zaměstnání, či soukromém životě s psychicky náročnými situacemi? Pak rozhodně nejste sami. Podle průzkumu agentury Grafton Recruitment zažívá nějakou formu stresu většina lidí. Dlouhodobé napětí však může způsobovat zhoršení nálady a snížit naši celkovou spokojenost. Právě ajurvédská masáž hlavy stres účinně redukuje a zvyšuje duševní pohodu.

2. Prevence nemocí

Lepší, než chodit k doktorovi a polykat prášky, je se onemocnění vyhnout úplně. Tradiční indická medicína je skvělým způsobem, jak si k prevenci příjemně pomoci. Na hlavě se podle učení Ajurvéda nachází celá řada takzvaných marma bodů, které mají klíčový vliv na celkové zdraví a vyrovnanost organismu. Stimulací hlavy tak ovlivníte orgány ve zbytku těla a předejdete nemocem, které s hlavou na první pohled možná ani nesouvisí. Masáž hlavy účinně bojuje hlavně proti nemocem způsobeným stresem, mezi které může patřit i rakovina, či deprese.

3. Mladistvý vzhled

Jemná masáž obličeje přispívá k relaxu mimických svalů, správnému prokrvení a zmírňuje tak tvorbu vrásek. Rychlejší stárnutí pokožky způsobuje hned několik každodenních faktorů, jako třeba užívání make-upu. Masáž hlavy vám pomůže redukovat jejich dopad na vizáž a usnadní cestu ke krásné pleti.

4. Povzbuzení růstu vlasů

Říká se, že vlasy jsou koruna krásy, a právě jejich vylepšení je dalším kosmetickým benefitem masáže hlavy. Jemná stimulace pokožky podporuje prokrvování a zlepšuje tak nejen růst, ale i kvalitu vlasů. 

5. Chvíle jen pro vás

Každý den zažíváme kolotoč povinností, ať už doma, v zaměstnání, či ve škole. Možná si ani neuvědomujete, kolik času věnujete všemu a všem kolem. Péče o sebe je jednou z nejdůležitějších podmínek dobrého psychického zdraví. A právě čas investovaný do vlastní spokojenosti, strávený něčím, co pomáhá vám, je důležitou součástí zdravého životního stylu. Masáž je skvělý způsob, jak si dopřát pár chvil nerušeného relaxu a předejít tak syndromu vyhoření.

Masáž hlavy jako praktika s letitou tradicí

Zákroky, které existují již několik staletí, mají jednu výhodu. Jejich účinnost je vyzkoušena po generace. Ajurvéda patří mezi ta prastará učení východní medicíny a její tradice sahá až do starověku. Jedná se o propracovaný systém diagnostických a léčebných postupů, masáž hlavy je jen jedním z nich. Dnes se s Ajurvédou setkáme hlavně v Indii, Nepálu, nebo na Srí Lance. Avšak v moderních dobách se, tak jako východní medicína obecně, rozšiřuje mimo indický subkontinent.

Profesionál jako základ úspěchu

Nezapomínejte, že masáž je intimní záležitostí, u které je třeba se cítit komfortně. Proto je výběr vhodného odborníka či kliniky klíčem k příjemnému zážitku a maximálním benefitům. Ajurvéda sice není medicínou v západním slova smyslu, to ale neznamená, že ji umí každý. K poskytování ajurvédských masáží není třeba mít titul z konkrétní vysoké školy, či atestaci, avšak kvalita dvou masérů se může diametrálně lišit. Hledejte odborníky, kteří mají v oboru důvěryhodnou praxi, disponují osvědčeními, či certifikáty, a jsou schopni Vám přesvědčivě prezentovat detaily zákroku. Budete tak mít jistotu, že masáž skutečně přinese zmíněné zdravotní a kosmetické benefity.

Už jste někdy absolvovali nějaký východní léčebný postup? Dejte nám v komentáři vědět, jak se vám zamlouval, a zdali pomohl!

Jiří Šenk